Difference between revisions of "Keys"
m (Tag: Visual edit) |
m (Tag: Visual edit) |
||
| Line 2: | Line 2: | ||
! | ! | ||
!1 βαθμίδος | !1 βαθμίδος | ||
| − | !2: | + | !2: ἑλληνιστί |
!σλαβιστί | !σλαβιστί | ||
! rowspan="27" | | ! rowspan="27" | | ||
| Line 195: | Line 195: | ||
|<big>к</big> | |<big>к</big> | ||
|'''<''' | |'''<''' | ||
| − | |1 | + | |1 τροποποιητής |
| colspan="2" |διαστολή | | colspan="2" |διαστολή | ||
|- | |- | ||
| Line 203: | Line 203: | ||
|<big>л</big> | |<big>л</big> | ||
|'''>''' | |'''>''' | ||
| − | |2 | + | |2 τροποποιητής |
| colspan="2" |μικρὰ διαστολή | | colspan="2" |μικρὰ διαστολή | ||
|- | |- | ||
| Line 219: | Line 219: | ||
|<big>ѿ</big> | |<big>ѿ</big> | ||
|'''\''' | |'''\''' | ||
| − | | | + | |3 τροποποιητής |
| colspan="2" |<big>nnn</big> | | colspan="2" |<big>nnn</big> | ||
|- | |- | ||
Revision as of 20:10, 15 July 2017
| 1 βαθμίδος | 2: ἑλληνιστί | σλαβιστί | | 1 βαθμίδος | 2 βαθμίδος | σλαβιστί | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q | 𝂅 |
ᾳ | й | 1 | 𝂣𝃩 |
𝂺 |
ꙗ | |
| W | 𝁜 |
ς | ѡ | 2 | 𝂩𝃪 |
𝂶 |
щ | |
| E | 𝁕 |
ε | е | 3 | 𝂧𝃫 |
𝂻 |
є | |
| R | 𝁽 |
ρ | р | 4 | 𝂨𝂭𝃬 |
𝂽 |
ѯ | |
| T | 𝁎 |
τ | т | 5 | 𝂣𝂭𝃭 |
𝂿 |
ѱ | |
| Y | 𝁏 |
υ | ѵ | 6 | 𝂩𝃮𝂞 |
𝂧𝂬𝃮𝂞 |
ц | |
| U | 𝁐 |
θ | ꙋ | 7 | 𝂱𝃮 |
𝃀 |
ч | |
| I | 𝁆 |
ι | ї | 8 | 𝂨𝃯 |
𝃁 |
ѳ | |
| O | 𝁇 |
ο | о | 9 | 𝂤𝃩 |
𝃅 |
ю | |
| P | 𝁉 |
π | п | 0 | 𝂥𝂭𝃬 |
𝃃 |
ѻ | |
| [ | 𝃣 |
ϊ | х | - | 𝂾𝃬 |
𝃇 |
ь | |
| ] | 𝃧 |
ϋ | ъ | = | 𝃄𝃭 |
𝃆 |
ъ | |
| ~ | 𝂭 |
𝃋 |
ѧ | |||||
| A | 𝁑 |
α | а | Z | 𝃨 |
ζ | з | |
| S | 𝁓 |
σ | ѕ | X | 𝁖 |
χ | ш | |
| D | 𝃐 |
δ | д | C | 𝃔 |
ψ | с | |
| F | 𝂗 |
φ | ф | V | 𝁘 |
ω | оу | |
| G | 𝂏 |
γ | г | B | 𝃤 |
β | в | |
| H | 𝂑 |
η | и | N | 𝃢 |
ν | н | |
| J | 𝁛 |
ξ | ѣ | M | 𝃞 |
μ | м | |
| K | 𝁿 |
κ | к | < | 1 τροποποιητής | διαστολή | ||
| L | 𝁠 |
λ | л | > | 2 τροποποιητής | μικρὰ διαστολή | ||
| : | 𝃰 |
ῃ | ж | ? | 𝁚 |
nn | ||
| " | 𝃱 |
ῳ | ѿ | \ | 3 τροποποιητής | nnn | ||